Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular
 
1. Sitenin bana katkıları ne olacak?
Excel’in daha etkin ve doğru kullanabilmek için video ve slaytlarla anlatılan kullanıma yönelik çözümler sunar. Videoların her biri belli bir konuda uygulama ve çözümdür. Çalışma dosyalarını da indirebilirsiniz. Ayrıca soru ve destek anlamında (soru destek bileti) uygulamasıyla sorularınızı sorabilirsiniz.
 
Şirket Departmanı
Excel İle Yapabilecekler
Muhasebe/Finans
Bordro, ücret hesaplamaları, standart dokümanların üretilmesi, fc_hesaplama fonksiyonları, faiz-ödeme tabloları, masrafların hesaplanması ve gruplama işlemleri.
Bütçeler, Nakit akışı, mali tabloları, envanter tablolarının hazırlanması. Finansal tablo analizleri, dikey ve yatay analizler, karşılaştırma işlemleri ve rasyolar.
ERP programlarından alınan veriler üzerinde raporlama çalışmaları yapmak.
İnsan kaynakları
Personel listeleri, bordro, performans takibi ayrıca eğitimlerin ve gelişmelerin takibi.
ERP programlarından alınan veriler üzerinde raporlama çalışmaları yapmak.
Üretim
Performans ve kapasite hesaplamaları. Üretim planlama, verimlilik, ihtiyaç, stok, malzeme planlama, maliyet hesaplamaları. Çeşitli raporlamalar.
ERP programlarından alınan veriler üzerinde raporlama çalışmaları yapmak.
Satış/Pazarlama
Satış verileri, karşılaştırmalar, performans analizleri. Müşteri ilişkileri yönetimi.
ERP programlarından alınan veriler üzerinde raporlama çalışmaları yapmak.
Satın alma
Tedarikçi listeleri, fiyat karşılaştırmaları, maliyetler vb.
ERP programlarından alınan veriler üzerinde raporlama çalışmaları yapmak.
Kalite
Histogram, pareto analizleri, standart sapma, korelasyon ve diğer istatistiksel araçları kullanmayı sağlar.
ERP programlarından alınan veriler üzerinde raporlama çalışmaları yapmak.
 
Sitenin amacı, özgün videolar ve slaytlar aracılığıyla kullanıcıların kendi işlerinde kullanabilecekleri/uyarlayabilecekleri teknikleri göstermektir. Video ile anlatım yapılan veri dosyaları kullanıcı tarafından indirilebilir ve üzerinde çalışma yapılabilir şekilde.
Videolar düzey ve konu olarak (fonksiyonlar, araçlar, işlemler) ayrılmış durumda. Bu nedenle istenilen konulardaki videolar kolayca bulunabiliyor.
Slaytlar ise genellikle belli konuları açıklayan slaytlar (bir sayfalık dokümanlar) şeklinde tasarlanmıştır.
Site ayrıca kullanıcısına belli sayıda soru sorma ve yanıt alma (destek bileti) hakkı tanımaktadır. Excel ® ile yapmak istediğiniz işler konularda sorularınızı ve tablolarınızı bize göndererek çözümlerini alabilirsiniz.
 
2. Siteden yararlanmak için Excel ® bilmem gerekir mi?
Hayır. Siteden temel bölümündeki video ve slaytlar Excel’e yeni başlayanlar içindir. İleri düzeydeki video ve slaytlar için ise temel Excel ® konularını bilmek gerekir.
Ancak Excel’i kullanabilmek için bilgisayar temel bilgisi, Windows işletim sistemi (Windows 7 ya da Windows 8 ya da Windows 9 gibi) arabiriminin yönetimini bilmek gerekir. Fare (Mouse) ve klavye kullanımının bilinmesi gerekir.
 
3. Ben Excel biliyorum. Bana ne yararı olabilir?
Excel bilenler içinde ileri düzeyde video ve slaytlar hazırlanmıştır. Ayrıca finansal, istatistik ve VBA konularındaki video ve slaytlar da yine Excel’i bilenler içindir. Bu videoların her birinde gelişmiş fonksiyon kullanımları, gelişmiş Excel araçlarının kullanımları vardır. Örneğin veri analizi ve Pivot tablolarda özel işlemlerin yapılması gibi.
Site ayrıca kullanıcısına belli sayıda soru sorma ve yanıt alma (destek bileti) hakkı tanımaktadır. Excel’ye yapmak istediğiniz işler konularda sorularınızı ve tablolarınızı bize göndererek çözümlerini alabilirsiniz.
Excel çok geniş bir araçtır. Bu araç üzerinde yüzlerce fonksiyon ve veri işleme aracı (çözücü, veritabanı araçları – pivot, filtreleme, vb) ayrıca VBA ile programlama imkanı olduğu için yapılabileceklerin sonu ve ulaşılabilecek yerin sınırı hemen hemen yok gibidir.
 
4. Excel’in hangi sürümü (Excel 2010, Excel 2013, Excel 2016 Türkçe, İngilizce gibi) için geçerlidir bu çalışmalar.
Sitemizdeki videolar, Excel 2013 ® ve Excel 2016 Türkçe sürümü üzerinde hazırlanmıştır.
Ancak Excel’in İngilizce kullanımı için fonksiyonların İngilizce adları ayrıca araçların da İngilizce okunuşları video’larda olacaktır.
Uygulamaların tümüne yakını Excel 2010 ve Excel 2007 için de uygulanabilir niteliktedir. Excel 2003 kullanıcıları da çoğu uygulamayı özellikle fonksiyonları uygulayabilirler. Ancak bazı yeni özellikler kendilerinde görünmeyecek ve/veya uygulanamayacaktır.
 
 
5. Videolar hangi konuda? Videoları istediğim kadar izleyebilir miyim?
Evet. Üyelik süresi (bir yıl) boyunda videoları istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.
Video’ların her biri belli bir konuda (düzey ve konu ayrımıyla) ve kurumsal bir çözümü içerecek şekilde hazırlanmıştır.
Videolar düzey ve konu (fonksiyon, araç, yapılacak işlemler) olarak ayrılmış durumdadır. Bu nedenle istenilen konulardaki videolar kolayca bulunabiliyor.
 
6. Kaç video var ve süreleri nedir?
Sitede şu anda 700 civarında video var. Zaman içinde eklenerek videolar çoğalıyor. Videoların süreleri 3 dk ile 20 dk arası değişiyor. Ortalaması 8-10 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Tüm videoların süresi 60 saatten fazladır. Ancak sürekli video izleyerek çalışmak yerine her bir videoda anlatılanları uygulamayı - video uygulama dosyası (Arşiv bölümünden indirilebiliyor) ile çalışarak ilerlemenizi öneriyoruz.
Ayrıca sorularınıza da yanıtların verildiği bir destek sistemimiz var.
 
2016 başı itibarıyla video listesi: 
 
 
 http://farukcubukcu.com/Admin/photos/urunpdf/excelci-com-videolar-10012016.xlsx
 
 
Satın alır almaz bütün videolara erişebilecek miyiz?
EVET, herhangi bir kısıtlamamız yoktur. 
 
 
7. Videoları indirebilir miyim?
Hayır. Videolar site üzerinden oynatılmaktadır. Ancak yapılan uygulama dosyalarını indirebilirsiniz. Bu dosyalar video’da anlatım yapılan verileri içerir.
 
 
8. Danışman bize birebir ya da grup olarak eğitim verir mi?
Site, video anlatımları ve soru-destek hizmetleri vermektedir. Ancak talep doğrultusunda yerinde uygulamalı danışmanlık ve seminer şeklinde çalışma yapılmaktadır.
Özellikle şirketler için 10 kişilik gruplar şeklinde yerinde uygulamalı seminerler verilmektedir. Bu tür hizmetler ayrıca talep edilebilir ve ayrıca ücretlendirilir.
Yine formlar ve profesyonel arabirimlerin kullanıldığı özel (VBA programlama ile yapılan) çözümler sağlanır. Bu tür hizmetler de ayrıca talep edilebilir ve ayrıca ücretlendirilir.
 
Detayları için: 
 
 
9. Danışmanın Excel kitapları var mıdır?
Evet. Excel 5.0 ve Office olarak yayınlanmış çok sayıda kitabı vardır. Ancak güncel olarak yeni bir kitap serisi hazırlamıştır. Doküman seti olarak satılmaktadır. 
 
 
 
10. Siteden Yararlanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?
Sitede altı yüzden fazla video ve iki yüz civarında slayt vardır. İçeriğimiz zaman içerisinde yenilenmektedir.
 
Videolar düzeyler ve konu olarak ayrılmıştır. Bu anlamda düzey ve konu olarak seçmek gerekir. Ayrıca bir de yetenek olarak seçebilirsiniz.
 
Size önerimiz; bütün videoları bir seferde izlemek yerine, öncelikle Temel bölümünden başlamak üzere ve ihtiyaçlarınızı karşılayan ya da merak ettiğiniz konulardaki videoları izlemenizdir. Bu videoları izlerken, aynı uygulamayı yapmak için sitedeki Arşiv bölümünden videoların ilgili dosyasını indirip videoda anlatılanları uygulamanız sizin için çok yararlı olacaktır.
 
Temel videolar hesaplama ve biçimlemeler gibi temel işlemlerle başlar. Koşullu biçimlendirme (conditional formatting) için özel bölümler vardır. EĞER (İngilizce sürümlerde IF) ve DÜŞEYARA (VLOOKUP) fonksiyonları önemli olduğu için onlara özel bölümler ayrılmıştır.
 
Ayrıca Fonksiyonlar bölümünde Excel’in çok sayıda fonksiyonlarının kullanımlarını, grafikler bölümünde de değişik grafik oluşturma çalışmalarını izleyebilirsiniz. Onun dışında veri analizi bölümünde sıralama, filtreleme ve Pivot tablo gibi konular yer almaktadır. Veri analizinin amacı veriler üzerinde çeşitli işlemleri yapmak ve sonuçlar çıkarmaya çalışmaktır. Raporlama amaçlı kullanılabilir
 
Temel videoların ardından İleri düzey videolara geçebilirsiniz. Yine konu ve yetenek seçmek iyi olacaktır. Örneğin Pivot tablo konusunda önce temel düzey Pivot tablo videoları ve ardından ileri düzey Pivot tablo videolarını izlemek gerekir.
 
Excel’de dört yüze yakın fonksiyon (işlev) vardır. Bu fonksiyonların iki yüz tanesini sitemizde bulabilirsiniz.
 
VBA, Excel üzerinde uygulama geliştirme ortamıdır. Küçük kodlar yazılarak bazı işlemlerin otomatik olarak yapılması sağlanır. Onun dışında formlar oluşturulabilir ve veri kayıtları gerçekleştirilebilir. Ancak Excel VBA ortamında uygulamalar geliştirmek; özünde yapılan işlem programlama olduğu için programlama temelinin olması ya da bilinmesi gerekir.
Özellikle uygulama dosyalarıyla birlikte özel bir çalışma ister. 
 
 
 
11. Siteye üyelik ücretleri nelerdir?
Siteye üye olup videoları izlemek ve destek bileti için gerekli ücretler 2018 yılı için şu şekildedir:
 
Bir yıllık üyelik ücreti 399 TL + KDV  (%18)  toplam 470,82 TL  dir. 
 
Bir yıl boyunca tüm videolara sınırsız erişim ve videodaki çalışma dosyalarını indirebilirsiniz. 
 
Satın alma sürecinde belli kartlara taksit imkanı vardır. 
 
 
ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |   DANIŞMANINIZ   |  REFERANSLAR   |   ARŞİV   |   S.S.S.   |   SORU SOR   |   HUKUKİ   |   GİZLİLİK   |   İLETİŞİM


Copyright © 2015 excelci.com
Tasarım & Programlama : Deltapro